“Everyone is Irish on St Patrick’s Day” stod det i en annons dag. Well, jag har aldrig kĂ€nt nĂ„gon större fascination för den irlĂ€ndska pubkulturen med tillhörande musik, Ă€ven om jag inte Ă€r heeelt allergisk mot en “Whiskey In The Jar” i glada vĂ€nners lag ;-) Men, varför begrĂ€nsa sig till att irlĂ€ndska artister mĂ„ste lĂ„ta som The Dubliners eller ens som U2?
Johnny Logan – Red Lips
(Tomas Ledin)
1989, CBS Records
Prod: Christopher Neal
‘The King of Eurovision’ har ju faktiskt haft en karriĂ€r vid sidan av, och mellan, sina framtrĂ€danden och framgĂ„ngar i vĂ€rldens största musiktĂ€vling. Dock Ă€r det ju inte sĂ„ mĂ„nga som har brytt sig om det. Bl a slĂ€ppte han en julsingel tillsammans med svenska Friends 2001, nĂ„gon som minns den? Red Lips var vĂ€l inte direkt uppföljare till ESC-vinnaren Hold Me Now, men vad jag minns sĂ„ var den första singel pĂ„ det uppföljande albumet Mention My Name. Om det blev en hit? Njae, knappast…men, desto intressantare Ă€r ju lĂ„tens ursprung. Upphovsmannen sjĂ€lv, Tomas Ledin, spelade in den till sitt bĂ€sta album Down On The Pleasure Avenue 1988.
[wpdevart_youtube]RKNc4sY4NgQ[/wpdevart_youtube]
Michael Bedford â Tonight
(Axel Breitung)
1986, ZYX Records
Prod: Axel Breitung
Ja, det hĂ€r kĂ€nns ju inte sĂ€rskilt ‘irlĂ€ndskt’, minst sagt. Kan det egentligen lĂ„ta mer tyskt Ă€n sĂ„ hĂ€r? Axel Breitung var mannen bakom Silent Circle och DJ BoBo, och faktiskt Ă€ven bakom Thomas Anders ‘pre-Modern Talking’. Dessutom hjĂ€lpte han alltsĂ„ irlĂ€ndske Michael Bedford till tvĂ„ hits, Tonight och More Than A Kiss, som bĂ„da f ö placerade sig pĂ„ Euroish Eighties Ultimate Chart (plats 122 resp 100). Let’s go Irish ;-)
[wpdevart_youtube]i4FwIObG6Uw[/wpdevart_youtube]
Shakespear’s Sister –Â Break My Heart (You Really)
(Fahey, Detroit, Feldman)
1989, FFRR
Prod: Richard Feldman
MĂ„hĂ€nda en aning krystat, men Ă€ndock ett faktum. Siobhan Fahey, som ju 1988 lĂ€mnade Bananarama, och Ă„ret efter Ă„terkom i egen regi under namnet Shakespear’s Sister, föddes pĂ„ Irland. Att hon flyttade till England redan som tvÄÄring struntar vi i en dag som denna. Break My Heart (You Really) var ena sidan pĂ„ SS:s första singel (andra sidan var Heroine) och vid det laget var inte amerikanska sĂ„ngerskan Marcella Detroit fullvĂ€rdig medlem, utan endast med som sĂ„ngerska och lĂ„tskrivare. Om det var den uteblivna framgĂ„ngen för de hĂ€r tvĂ„ lĂ„tarna som gjorde att hon plockades in permanent, det förtĂ€ljer icke historien – men det var först pĂ„ hitsingeln You’re History som hon fanns med i videon. SĂ„, hĂ€r Ă€r alltsĂ„ bara irlĂ€ndska Siobhan Fahey :)
[wpdevart_youtube]wk07LtcWk2o[/wpdevart_youtube]